VIDA SANA

Desmuntem 5 mites sobre l'alimentació

A la Unitat de Nutrició i Obesitat de Clínica Sagrada Família comptem amb un equip multidisciplinari altament especialitzat per tractar l'obesitat, no només des d'una perspectiva dietètica i psicològica, sinó també farmacològica i quirúrgica.

L'equip està format per endocrins, endocrins pediàtrics, psicòlegs, cirurgians i dietistes per oferir als pacients la informació i acompanyament que precisen.

Avui el nostre equip de dietistes desmunta 5 mites sobre l'alimentació molt estesos en la població i que els pacients pregunten a la consulta.

  • És recomanat menjar 5 vegades al dia per a mantenir un pes adequat?

La resposta és no, hem d'individualitzar. La persona que matina molt o menja d'hora al migdia, sí que pot necessitar fer un mos a mitjan matí o tarda. Però en canvi, altres persones que desdejunen o mengen més tard, no ho necessitaran. Recordem que quantes més menjades fem, segurament més kcal incorporarem en la dieta, ja que no sempre es compleix la teoria de: si com alguna cosa entre hores, després menjaré menys en el següent menjar. Moltes vegades es menja igual. La clau és individualitzar en cada cas.

  • Els aliments o productes integrals sempre són millors?

Moltes vegades es confon el terme integral amb saludable o baix en calories, i no és així. Integral simplement vol dir que conté més fibra. Però que tingui fibra no significa que no pugui tenir sucre, sal, greix saturat, etc.

Per tant, podem tenir un producte integral, com una magdalena o galeta integral, i ser igual d'insana que una altra sense farina integral, pel mer fet que conté sucre i greixos poc saludables (saturades o trans). Així que, que un aliment sigui integral no és sinònim que sigui saludable.

  • Les hores en les què mengem influeixen en la salut?

Sí, cada vegada s'està observant amb més certesa que el cos i les seves hormones segueixen un patró circadiari, lligat amb la llum solar. No és el mateix sopar a les 19 que a les 21h que a les 22h. El cos a les 19-20h està preparat per a sopar, fer bé la digestió, i no emmagatzemar totes aquestes kcal en forma de greix. En canvi, sopar a les 22h propícia a tenir una mala digestió, descansar pitjor, i acumular més energia en forma de greix.

  • Els hidrats de carboni engreixen?

No. Els carbohidrats igual que tots els altres aliments, per si sols, no tenen la funció de fer-nos engreixar. Si ens centrem en la simple fórmula que augmentem de pes perquè ingerim més kcal de les quals gastem (i diem simple perquè l'augment de pes depèn de molts més factors com els factors emocionals, genètics, l'estrès, els fàrmacs, el metabolisme, les nostres hormones, etc.) i seguim uns mals hàbits alimentaris, consumint majoritàriament productes ultraprocesats, pocs vegetals, poca fruita, etc., augmenta el risc de patir sobrepès o obesitat.

  • Són dolents els greixos?

Avui dia sabem que els greixos no són les dolentes de la pel·lícula. Així com hi ha diferents tipus de greixos, també estan els aliments alts en greixos saludables i que són importants que siguin presents en la nostra dieta com l'oli d'oliva, el peix blau, la fruita seca, l'alvocat, els iogurts naturals entre altres.

Els greixos que poden tenir efectes negatius per a la salut són sobretot les que trobem en productes ultraprocesats, brioixeria, galetes, o pizzes precuinades, per exemple. El greix d'oli de palma, les denominades trans, un excés de carn vermella i processada com els embotits han de ser d'evitats.

→ Coneix més sobre UN i el nostre equip → Veure vídeo

Sonia March Díaz

Dra. Sonia March Díaz

Endocrinologia i Nutrició

Dietista-Nutricionista

nº Col. CAT001354

Deixa un comentari

El teu correu electrònic no serà publicat. Els camps obligatoris estan marcats amb un *


3 Top postsSubscriu-te a la nostra Newsletter